Koho voliť?

Autor: Richard Medal | 8.11.2013 o 6:51 | Karma článku: 9,97 | Prečítané:  837x

Asi preto, lebo sa v súčasnosti pohybujem po politickom zákulisí (v úlohe asistenta poslanca NR SR, aj keď iba na štvrtinový úväzok), pýtajú sa ma kamaráti a známi, koho voliť v nadchádzajúcich volbách do regionálnych samospráv.

Práve preto, že sa pohybujem v prostredí politiky a politikov a vidím zblízka prácu poslanca Národnej rady SR, bola a je moja prvá odpoveď skôr na otázku, koho NEvoliť. Určite nevoľte tých, ktorí už zvolení boli a v súčasnosti vykonávajú mandát napríklad poslanca Národnej rady SR či primátora mesta. V priamom prenose vidím, koľko majú konkrétne poslanci v slovenskom parlamente práce, úloh, koľko času musia tráviť v Národnej rade (nielen na plenárnych schôdzach parlamentu, ale ja na nemenej dôležitých schôdzach Výborov NR SR), koľko času zaberie štúdium a príprava zákonov, noviel zákonov, stanovísk, interpelácií, prieskumov, koľko času zaberú stretnutia s občanmi, riešiacimi svoje problémy, s odborníkmi, bez ktorých sa dôsledná príprava legislatívy nezaobíde, koľko času pohltí korešpondencia... Ak chcú svoju prácu robiť dobre, zodpovedne, dôsledne a poriadne, sotva im na to stačí každodenná 12-hodinová šichta. Ak chcú popritom vykonávať ešte inú funkciu - primátora, župana, alebo aj poslanca v krajskej či obecnej samospráve, naozaj neverím, že sa to dá bez vplyvu na kvalitu ich odvedenej práce. Pre mňa bude toto prvým vodítkom pri výbere, koho (ne)voliť.

Nebudem tiež voliť straníkov (možno s výnimkou osobnosti, ktorých osobne poznám, viem, čo od nich môžem očakávať a ktorých meno na straníckej kandidátke považujem skôr za omyl :-).

Čím som odpovedal aj na otázku, koho voliť budem - jednoducho osobnosti, ktorých si vážim a s ktorými zdieľam spoločné hodnoty. Napríklad hodnotu nezávislosti (rozumej nezávislí kandidáti) alebo hodnotu občianskej statočnosti a aktivity (rozumej ľudí, ktorí sú aktívni a činní v prospech občanov nielen počas predvolebnej kampane, ale dlhé roky). A samozrejme budem vyberať tých, ktorí stabilne prejavujú aspoň náznaky environmentálnej citlivosti a empatie voči zdravému životnému prostrediu a kvalite života obyčajných ľudí.

Viem, že výber bude ťažký a možno ani nepoužijem všetky krúžky, ktoré mám k dispozícii pri svojej voľbe krajských poslancov. Ale aspoň si môžem spomedzi všetkých kandidátov, naprieč politickým spektrom, vrátane množstva nezávislých, SLOBODNE vybrať. Čo žiaľ pri parlamentných voľbách, kde je možné voliť iba strany, možné nie je...

 

Tak si túto relatívnu slobodu v sobotných voľbách užime!
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Dokonalosť bokom, treba sa dohovoriť - Fenomén bratislavskej viacjazyčnosti

Či človek prežije - vojnu, koncentračný tábor, vyhnanstvo -, záviselo často aj od toho, či ovláda jazyk, hovorí Jozef Tancer, autor knihy Rozviazané jazyky

EKONOMIKA

Daň z nehnuteľností narástla. Kde ľudia platia najviac?

V Novom Meste nad Váhom zaplatia ľudia na daniach až o 330 percent viac ako vlani.

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.


Už ste čítali?